▶︎ ▶︎ ▶︎ Dzieję się w Kaliszu
22 maja 2026 - 09:00 – red. wydania: wasko@rc.fm
Obecne władze Kalisza dbają jak mogą o promocję najstarszego miast w Polsce. Tę szerszą, jak i tę o wymiarze lokalnym.
O ile ogólnopolska ostatnio bywa w gratisie, to lokalna słono się opłaca.
Ale jest za to słodka jak miód z miejskiej pasieki dla staranne wybranych misiów.
▶ Nie każdy wie, że jest sobie taka TVKalisz. Była nawet w kablówce, ale się skończyła. Skończyła na You Tube. Póki co.
W tę wąziutką niszę medialną postanowił zainwestować swoje udziały lokalny mecenas M.Gajda, który świadczy dobrze płatne usługi dla miejskiej spółki KLA oraz zasiada w organach spółek Energa Ciepło Kaliskie i Oświetlenie Uliczne. Nie przeszkadza mu w tym znajomość z prezydentem K.Kinastowskim. Adwokat przygarnął do spółki między innymi niejakiego pana D.Dudka (miejscowy ekspert od prawa prasowego oraz AI w prasie, radiofonii i telewizji ;-), który kieruje jednocześnie sprzyjającym portalem Latarnik Kaliski (adres ten sam... co spółki i Fundacji im. Boleslaw Pobożnego, związanej z kaliskim, prawicowym radnym M. Antczakiem).
I wtedy Z MIEJSCA – i z miejskich pieniędzy - postanowił w nich zainwestować prezydent Krystian Kinastowski. I zaczął podpisywać cykliczne umowy z ich spółką, o jakże luksusowej nazwie AMBER BROADCAST sp. z o. o., by ta, pod szyldem TVKalisz, robiła audycje pod wszystko mówiącym tytułem „Dzieje się w Kaliszu” i emitowała je w… serwisie You Tube.

screen: fragment listy zawieranych przez Miasto Kalisz umów (przy okazji, warto poprawić pisownię nazwy spółki, bo BOAdcast, może sugerować węża-dusiciela biznesu mediowego ;-)
▶ W analizowanym przez nas krótkim okresie prezydent Kinastowski zapłacił ww. spółce 12 000 zł netto za 9 600 wyświetleń wszystkiego razem (stan na 27.04.2026) + jeszcze dodatkowo 3050 zł, ale o tym potem.
Trochę (a nawet bardzo) drogo. No i bez sensu. Podejrzanie bez sensu. Po co prezydent przelewa publiczne pieniądze do ww. spółki, skoro jego pojedynczy post na własnych social mediach miewa duuuuuużo więcej wyświetleń? I to praktycznie za darmo.
Można wspierać młode talenty, ale bez przesady. Apelujemy o opamiętanie. Dzięki tej publikacji na pewno trochę więcej osób dowie się o czymś takim na You Tube i niech to będzie "wdowi grosz" radiaCENTRUM oddany na promocje tego medium, ale z podatków prosimy już nie przelewać koledze Gajdzie i wspólnikom, bo potem pan Dudek może ocenić jako naganne takie płacenie prywatnemu medium na jego utrzymanie z podatków Kaliszan.

Tym bardziej, że w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja, że mecenas od spółki to (prawdopdobnie, jak zastrzeżono) obecny partner życiowy - doradzającej za grube pieniądze w Kaliskich Linach Autobusowych i mającej polityczne ambicje bycia następcą Kinastowskiego na fotelu prezydenta miasta - kaliskiej radnej K.Skrzypczyńskiej (na fot. wyżej: z kokardą / screen z kalisz.pl).
.
Można się pogubić w tej finansowo - polityczno - towarzyskiej telenoweli :)
▶ Czy przeszkadza to komuś w kaliskim ratuszu? Spytaliśmy w Kancelarii Prezydenta Miasta jakie mierzalne założenia marketingowe stały u podstaw zawierania cyklicznych umów z AMBER BROADCAST sp. z o. o.?
Oto odpowiedź:

Fajnie, fajnie - szczególnie, że takie rzeczy, np. takie radioCENTRUM robi codziennie, ku chwale Ojczyzny. Tej małej, lokalnej. Dla wspólnego dobra lepiej poinformowanych mieszkańców.
A jak Kancelaria ocenia fakt, że (na dzień 27. kwietnia) zakupiła w ten sposób zaledwie około 9 600 wyświetleń za kwotę 12 000 zł i kto ocenia jakąkolwiek efektywność płacenia TVKalisz? Tu odpowiedź jest PORAŻAJĄCA:

Za punkt odniesienie do oceny tej kuriozalnej sytuacji niech służą wyrywkowe dane z wyświetleń postów na profilu FB radiaCENTRUM. Pojedyncza pozycja osiąga 10-krotność wszystkich wyświetleń ww. produkcji spółki AMBER BROADCAST sp. z o.o. (TVKalisz) dla Urzędu Miasta Kalisz razem wziętych w opisanym okresie.

Ale co tam jakieś tam radioCENTRUM !
1 (słownie: jedna) rolka z profilu prezydenta K.Kinastowskiego potrafi wygenerować więcej odsłon.

Razem, przez zaledwie 3 miesiące, w ten właśnie sposób wypłynęło z ratusza do ww. spółki jakieś 24 000 zł. Od momentu wystosowania przez radioCENTRUM_106.4 pytań w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Kaliszu, kolejnych umów w publicznym rejestrze za miesiąc kwiecień nie zauważyliśmy. Więc przelewy ustały.

⏺︎ ⏺︎ ⏺︎
Na koniec wisienka na sucharku (no bo – z całym szacunkiem - nie na torcie). Za zrobienie i zmontowanie tego 8-minutowego nagrania, umieszczonego na stronie miasta (www.kalisz.pl) w zakładce dla osób z niepełnosprawnościami, ww. spółka AMBER BROADCAST zainkasowała dodatkowo… ponad 3000 zł. NAPRAWDĘ. Ciekawe co na to FERS?
Bo to nie jest łatwe drodzy gimnazjaliści:
„Wykonanie materiału - nagrania z informacją o podmiocie w ramach poprawy dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, który został umieszczony na stronie www.kalisz.pl.
W skład zlecenia wchodziło:
- opracowanie i montaż sekwencji prezentujących kluczowe lokalizacje Urzędu Miasta Kalisza oraz informacje o świadczonych usługach;
- przygotowanie napisów zsynchronizowanych z mową, zawierających pasek postępu pokazujący aktualnie wypowiadane słowa;
- realizacja ścieżki dźwiękowej (audiodeskrypcja treści).”
Koniec cytatu.
Przede wszystkim ten "materiał" to w warstwie obrazu zwykły pokaz slajdów, złożony z 9 amatorskich fotografii (w zleceniu to "sekwencje"). Po drugie nie zawiera on audiodeskrypcji, a jedynie bardzo miernej jakości ścieżkę dźwiękową, synchronizowaną z napisami w tzw. trybie "karaoke". Audiodeskrypcja z definicji opisuje całe sceny pojawiające się w filmie. Ktoś tu nie odrobił lekcji.
Obawiamy się, że rzeczy na takim poziomie – mimo dorobionej w zamówieniu ideologii na 9 linijek - robi się w godzinę.
Po lekcjach.
Autor:

Personalia
- wasko@rc.fm
Nazwisko:



NEWS nr 2:
Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).
































