Elektrociepłownia dla Ostrowian

Po wielu miesiącach głośnych sporów, kontrowersji i obaw, w Ostrowie Wielkopolskim rusza budowa długo zapowiadanej elektrociepłowni, czy jak wolą niektórzy, spalarni odpadów komunalnych. To kolejna duża inwestycja infrastrukturalna, która ma zwiększyć odporność i niezależność energetyczną miasta. A przy okazji rozwiązać kilka istotnych problemów związanych z odpadami.

Temat budowy elektrociepłowni na paliwa alternatywne i biomasę funkcjonuje w Ostrowie Wielkopolskim już od 2022 roku. Ta inwestycja, wraz z rozpoczętą kilka dni temu budową czterech kotłów kogeneracyjnych dla OZC-u, ma stworzyć spójny system nowoczesnej energetyki miejskiej – podkreślała prezydent Beata Klimek.

„Ta inwestycja w znaczący sposób rozwiąże problem składowania odpadów przy ulicy Staroprzygodzkiej, z którym od lat mierzą się mieszkańcy Osiedla Zębców i okolicznych osiedli. Dlatego trzeba wybudować elektrociepłownię, która pozwoli na zutylizowanie odpadów i rozwiązanie problemu odorowości składowiska przy Staroprzygodzkiej. Będzie też efekt ekonomiczny, czyli odzyskanie ciepła i energii elektrycznej. To jest duży kamień milowy w stabilizacji ostrowskiego rynku energetycznego i oznacza tańsze usługi dla mieszkańców”.

Nowa elektrociepłownia będzie produkować zarówno energię cieplną, jak i elektryczną. Instalacja o mocy 10,5 MW dostarczy rocznie około 176 tysięcy GJ ciepła dla mieszkańców oraz około 11 tysięcy MWh energii elektrycznej.

na fot.: od lewej siedzą: Marzena Wodzińska - radna sejmiku, Paweł Augustyn - zastępca prezesa NFOŚiGW, Beata Klimek - prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Marek Karolczak - prezes CRK, Jakub Tomalkiewicz - zastępca prezydenta miasta

Za realizację projektu odpowiadać będzie miejska spółka - Centrum Rozwoju Komunalnego S.A.

Nowa elektrociepłownia ma kosztować ok. 180 mln. złotych. Projekt otrzymał ponad 53,5 miliona złotych bezzwrotnej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz preferencyjną pożyczkę przekraczającą 98 milionów złotych.

Planowany termin rozpoczęcia eksploatacji elektrociepłowni wyznaczono na styczeń 2030 roku.

Autor: 

Personalia

e-mail
wardawy@rc.fm

Nazwisko: 

Wardawy

NEWS nr 2: 

N

Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).