Przywrócić igrek

"Jesteśmy zwolennikami przywrócenia pomysłu utworzenia tzw. igreka, czyli rozwidlenia tras kolejowych w okolicach Kalisza, aby w przypadku inwestycji rządowej dotyczącej budowy Kolei Dużych Prędkości, była ona z korzyścią dla naszego miasta" - powiedział radiuCENTRUM Mariusz Witczak, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Obecny, forsowany przez partię rządzącą projekt zakłada rozwidlenie tzw. szprychy nr 9 w Sieradzu. Jak podkreślił radiuCENTRUM poseł Witczak, PiS-owi nie uda się zdobyć na tę inwestycję środków unijnych, ponieważ Komisja Europejska posiada dokumenty związane z budową tzw. igreka w Kaliszu, natomiast nic nie wie o pomyśle utworzenia takiego węzła w Sieradzu. Szacowany koszt budowy to około 100 000 000 złotych.

"Bardzo twardo apelujemy do parlamentarzystów PiS-u, do tych samorządowców, którzy to popierają m.in. prezydent Kalisza, Krystian Kinastowski taką opinię jakiś czas temu wyraził. Popierał tylko jedną linię, czyli podróżowanie do Warszawy i dalej na Zachód, ale bez linii na południe Europy. Tego typu 'Igrek' to jest też przedsięwzięcie o charakterze aglomeracyjnym, jeżeli tworzymy trochę szerszą przestrzeń funkcjonalną, czyli Aglomerację Kalisko-Ostrowską, która gospodarczo nam się opłaca, ta pierworodna wersja wypełnia te potrzeby aglomeracyjne" - powiedział radiuCENTRUM Mariusz Witczak.

na fot.: Mariusz Witczak / poseł KO

Przebiegi tzw. szprych proponowane przez partię rządzącą są przez posła Witczaka i radnych Koalicji Obywatelskiej nie do zaakceptowania. Podobnego zdania są mieszkańcy Kalisza i okolic, którzy w minionym tygodniu w Stobnie i na Rypinku protestowali przeciwko planom rządowym. Obawiają się, że inwestycja wiąże się z wyburzeniem ich domów jednorodzinnych.

"Chciałbym zaapelować do prezydenta Kinastowskiego, ponieważ miał szansę włączyć się w duży i dobry projekt dla naszego miasta i regionu, chodzi o tzw. Igreka, ale nie zrobił tego. Można powiedzieć, że w zasadzie kompletnie uciekł od odpowiedzialności za to, co się teraz dzieje, a tak naprawdę stając się swego rodzaju PiS-owskim prezydentem, bo przecież nie prezydentem mieszkańców Kalisza, nie ma go w tej jakże ważnej teraz debacie, czy dyskusji na temat przebiegu linii KDP w Kaliszu" - dodał Sławomir Chrzanowski, radny KO.

na fot.: Sławomir Chrzanowski / radny KO

Z kolei rajca Koalicji Obywatelskiej, Marcin Małecki poinformował, że w poniedziałek wysłano do premiera, wojewody wielkopolskiego, marszałka województwa wielkopolskiego, prezydenta Kalisza, ministra infrastruktury, rzecznika praw obywatelskich oraz GDDKiA petycję, pod którą podpisało się ponad 100 oburzonych mieszkańców Piwonic i sołectwa Sulisławice sprzeciwiających się budowie linii kolejowej w wariancie 3 i 4. Protestujący kaliszanie obawiają się o utratę swoich domów, firm, a także pobliskiej szkoły. Podobne zdanie mają mieszkańcy Szczypiorna, którzy niedawno dowiedzieli się, że inwestycja wymaga wyburzenia zabytkowej kaplicy św. Barbary czy kościoła parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

na fot. od lewej: Grzegorz Stępniewski / przewodniczący rady osiedla Szczypiorno; Marcin Małecki / radny KO; Mariusz Witczak / poseł KO; Sławomir Chrzanowski / radny KO

Spotkanie mieszkańców z przedstawicielami CPK w Kaliszu zaplanowane jest w środę o 18:00 w hali OSRiR przy ul. Łódzkiej.

Autor: 

Personalia

e-mail
kurzaj@rc.fm

Nazwisko: 

Mateusz Kurzaj

NEWS nr 2: 

N

Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).