Kolarze na start

Kolarze z regionu i całej Polski spotkają się w ten weekend w Nowych Skalmierzycach. W niedzielę 9 czerwca odbędzie się 5. edycja Klasyka Skalmierzyckiego - wyścigu kolarskiego dla amatorów. To największe tego typu wydarzenie w południowej Wielkopolsce. W tym roku organizatorzy zmieniają formułę przeprowadzenia zawodów i dzielą wyścig na kategorie.

"Wyścig został podzielony na kategorie - o 10:00 wystartują mężczyźni w kategoriach M5 i M6. Będą mieli do pokonania 5 okrążeń wyścigu co daje dystans około 66 km. Dwie minuty później wystartują Kobiety i kategoria męska M7 na dystansie 4 okrążeń – 53 km. Po zakończeniu tych dwóch wyścigów, około godziny 12, odbędzie się start kategorii od M1 do M4 oraz służb mundurowych. Zawodnicy startujący w południe będą mieli do pokonania 6 okrążeń" - powiedział w rozmowie z radiemCENTRUM Maciej Danielak z Towarzystwa Rowerowego Sokół Skalmierzyce.

Trasa liczy 80 kilometrów i podobnie jak w poprzednich edycjach została poprowadzona przez Nowe Skalmierzyce, Mączniki, Węgry, Chotów, Chotów Nowy, Śliwniki i ponownie Nowe Skalmierzyce. Kolarze wystartują z ul. Mostowej przy Starym Kinie, w tym samym miejscu będą też finiszować.

Przed wyścigiem, do rywalizacji w Parku Miejskim przy ulicy Kamiennej w Nowych Skalmierzycach, przystąpią dzieci na przygotowanym torze przeszkód oraz w jeździe na czas. W miasteczku zawodów na najmłodszych czekać będą animatorzy, wóz strażacki, zajęcia z pierwszej pomocy oraz znakowanie rowerów.

W ubiegłym roku na starcie stanęło 161 zawodników co było rekordem frekwencji, a najlepszy czas wśród mężczyzn uzyskał Przemysław Rozwalka z Lipna, który dystans 80 km pokonał w czasie 1 godziny 47 minut i 34 sekund. Wśród kobiet wygrała Katarzyna Rzepecka z Wrocławia z czasem 2 godzin 5 minut i 11 sekund.

W wyścigu zapowiedzieli udział zwycięzcy poprzednich edycji oraz jeden z byłych kolarzy Bartłomiej Matysiak – były Mistrz Polski w kolarstwie szosowym, obecnie mechanik w drużynie World Tour CCC. Partnerem medialnym wydarzenia jest radioCENTRUM.