Sadzą i integrują

Kilkuset ostrowian w różnym wieku spędziło ekologiczne, niedzielne popołudnie nad zalewem Piaski Szczygliczka podczas kolejnej edycji Święta Drzewa. Młodzież szkolna zasadziła drzewka dając początek lipowej alei nad zalewem, dorośli mogli otrzymać ozdobne rośliny w zamian za przyniesione elektroodpady, a nadleśnictwo Taczanów rozdawało sadzonki brzozy. Prezydent Beata Klimek podkreślała w niedzielę, że takie imprezy uczą nas, iż odpowiedzialność za nasze miasta spoczywa na każdym z nas.

"Takie imprezy, jak dzisiejsza, uczą nas wspólnotowej odpowiedzialności za miejsce w którym żyjemy, pracujemy i wypoczywamy. Uczą nas, jak ważne jest, żeby zostawić nasze miasto przyszłym pokoleniom dobre i wygodne do życia. Uczą nas również, że odpowiedzialność za czyste, zielone miasta spoczywa absolutnie na każdym z nas".

Tegoroczne Święto Drzewa stało się okazją do wspólnego zasadzenia drzew lipy, które utworzą przy zbiorniku Piaski-Szczygliczka nową, lipową aleję. W sadzeniu drzew udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Program Czysta Polska oraz uczniowie i przedstawiciele wszystkich ostrowskich szkół podstawowych. Każda szkoła zasadziła swoje drzewko, po czym oznaczyła je ozdobną tabliczką, ocenianą potem w konkursie.

Bardzo ciekawie było też na specjalnie przygotowanych stoiskach. Nadleśnictwa Taczanów rozdawało sadzonki drzew, głównie brzozy i prezentowało bogactwo lasów. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, w zamian za przyniesiony drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także baterie oraz płyty CD, oferował ozdobną roślinę wrzosu. Spółka WODKAN częstowała ostrowian „kranówką” z ostrowskich zasobów wody pitnej, a Paulina Sobiej-Krawiec, kierownik Laboratorium Badania Wody i Ścieków, zachęcała dzieci do poznawania tajników nauki.

"Przygotowaliśmy trochę atrakcji dla najmłodszych, żeby zainteresować ich nauką poprzez zabawę. Robimy na przykład „gniotki”, czyli dodajemy do żelatyny brokat i wkładamy to do balonu, który można sobie dowolnie ugniatać. Można posadzić podwodny las w naczyniu, z dodatkiem odczynników i wody oczywiście. Mamy mikroskop i można zobaczyć powiększenie przygotowanych preparatów skrobi, liści i innych przygotowanych produktów".

Podczas imprezy było zbierane wyposażenie dla Międzygminnego Schroniska w Wysocku Wielkim. Za przyniesione miski metalowe, smycze, obroże, używane ręczniki, koce, pościel można było otrzymać cebulki kwiatów. Ostrów Wielkopolski bierze udział w Święcie Drzewa od 2015 roku. Od tego czasu zasadzono tu z tej okazji niemal 7 000 drzew.

Autor: 

Personalia

e-mail
wardawy@rc.fm

Nazwisko: 

Wardawy

NEWS nr 2: 

N

Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).