Komunikacyjnie wykluczeni ?

Wycofanie przez Kalisz linii 19E wzbudza poruszenie głównie wśród mieszkańców gmin leżących na trasie Kalisz-Ostrów, którzy niejednokrotnie dojeżdżali tymi autobusami do szkoły, czy pracy. Sprawą jest zainteresowany również samorząd Nowych Skalmierzyc, przez które wycofywana linia przejeżdżała i z której licznie korzystali mieszkańcy gminy.

"Jako gmina i miasto Nowe Skalmierzyce jesteśmy bardzo zainteresowani utrzymaniem komunikacji dla mieszkańców naszej gminy, tak aby mogli dostać się do Kalisza, a także do Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie liczymy na zwiększenie kursów linii M przez MZK w Ostrowie Wielkopolskim. Natomiast na ten moment nie znamy jeszcze szczegółowego rozkładu jazdy. Prowadzimy cały czas rozmowy zarówno z MZK, jak i z przedstawicielami Kalisza" - powiedziała radiuCENTRUM Agnieszka Sipka - wiceburmistrz Nowych Skalmierzyc. Jak dowiedziało się radioCENTRUM, jednym z głównych powodów podjęcia decyzji o wycofaniu linii 19E przez prezydenta Kinastowskiego jest niski poziom zwrotu kosztów z okolicznych gmin na utrzymanie tej linii.

"Nasza gmina dopłacała zarówno do przewozów do Ostrowa Wielkopolskiego, jak i do Kalisza. Na razie jesteśmy na etapie planowania budżetu, jednak nadal nie otrzymaliśmy kalkulacji, jak miałyby w nowej sytuacji wyglądać nasze dopłaty. Natomiast na pewno nie zostawimy naszych mieszkańców bez dostępu do komunikacji z sąsiadami, także podejmiemy konkretne decyzje zaraz po otrzymaniu kalkulacji dopłat" - uspokaja burmistrz Sipka.

Przypomnijmy, że w kaliskim magistracie trwają prace nad nową siatką połączeń i wprowadzeniem obietnicy wyborczej prezydenta Kinastowskiego, czyli wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla mieszkańców Kalisza. W ramach owych planów, poza linią 19E, zlikwidowane mają być jeszcze linie nr 7, 8, 13, a także część linii 17 na odcinku Biskupice-Kotowiecko.

Jak poinformował samorząd Nowych Skalmierzyc, w przyszłym roku wprowadzone zostaną też nowe linie kursujące po terenie gminy, które realizować ma przewoźnik prywatny. Gmina Nowe Skalmierzyce złożyła już w tej sprawie wniosek o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Autor: 

Personalia

e-mail
kostecki@rc.fm

Nazwisko: 

Łukasz Kostecki

NEWS nr 2: 

N

Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).