U Kopernika na 100 lat

Kaliski "Kopernik" na szlaku rowerowym w jubileusz 100-lecia Szkoły Dwojga Imion. Grupa cyklistów z nauczycielami III LO na czele - Sławomirem Przygodzkim i Grzegorzem Szymańskim w czwartek wieczorem dotrze do Torunia. Kaliszanie odwiedzą miasto renesansowego astronoma i humanisty, który szkole przewodzi od roku 1971.

Cała trasa wyniesie prawie 450 km - rowerzyści korzystają z atrakcji Ziemi Konińskiej, po drodze odwiedzając m.in. Kazimierz Biskupi i Kleczew, podziwiają też odkrywki węgla brunatnego. RadioCENTRUM towarzyszyło rowerzystom z Kopca na ostatniej prostej. Mówią opiekun grupy, historyk, Sławomir Przygodzki oraz jeden z uczestników wyprawy:

"Sprzed szkoły wyjechaliśmy we wtorek rano, dojechaliśmy do Gosławic, w Koninie władze miasta przyjęły nas bardzo miło i serdecznie, byli z nami cykliści konińscy, a przewodnik PTTK oprowadzał nas po Starym Koninie. Później rowerami objechaliśmy Konin, zwiedzaliśmy miasto, nocowaliśmy w Gosławicach. Potem trasa wiodła do Lichenia, w którym zostawiliśmy bagaże i potem cykliści z Konina oprowadzili nas po Ziemi Konińskiej. Zrobiliśmy około 70 kilometrów. A teraz wystartowaliśmy do Torunia i spodziewamy się tam być wieczorem."

Piątek kaliszanie spędzą z patronem szkoły - w stolicy pierników. W południe spotkanie z władzami Torunia, a wieczorem - w intencji III Liceum, dawnej i obecnej społeczności szkoły, mszę odprawi jej absolwent, ks. dr Maciej Krulak. W Toruniu do uczestników rajdu dołączy dyrektor szkoły, Anna Narewska. W drogę powrotną cykliści wyruszą w sobotę...

O wrażeniach z wyprawy mówi trzecioklasista z "Kopca" - Błażej Janaczyk:

"Nasza drużyna jest bardzo zdeterminowana i silna, by osiągnąć cel. W zasadzie nie napotykamy na żadne problemy, oprócz drobnych spraw, które w takiej sytuacji mogą się wydarzyć, przykładowo dopompowanie koła itp. Także wszystko jest w porządku. Bardzo fajnie, że możemy pokazać, że uczniowie 'Kopernika' to nie tylko olimpiady i dobre oceny, ale też młode i bardzo sprawne ciała. Osobiście jestem bardzo zadowolony z udziału i chciałbym pozdrowić wszystkich z naszej szkoły. Do zobaczenia 3 września."

Uroczyste powitanie na rozpoczęciu roku, 3 września.

13 października główne akcenty 100-lecia Kaliskiej Szkoły Dwojga Imion (gala w auli UAM Kalisz i m.in. koncert Mietka Szcześniaka); połączono je z trzydniowym zjazdem wychowanków i absolwentów.

Wcześniej (we wrześniu), w corocznym meczu koszykówki upamiętniającym trenera i działacza sportu Kazimierza Paszyna, będą rywalizować absolwenci i uczniowie obu kaliskich Liceów - "Asnyka" i "Kopernika".

Autor: 

Personalia

e-mail
torbiarczyk@rc.fm

Nazwisko: 

Witold Torbiarczyk

NEWS nr 2: 

N

Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).