Asnyk w nowy wiek

Kończy się rok jubileuszowych obchodów 200-lecia wzniesienia gmachu I Liceum im. Adama Asnyka. Zabytkowy obiekt łączący trzy kaliskie ulice - Grodzką, plac Jana Pawła II i Parczewskiego to siła tradycji i liczne pokolenia wychowanków.

"To właśnie im oraz pedagogom i historii szkoły, która wykracza przecież poza dwa wieki, poświęciliśmy okolicznościowe wydawnictwo" - mówi w rozmowie z radiemCENTRUM Urszula Janczar, dyrektor "Asnyka":

"Udało nam się zwieńczyć to 200-lecie wydaniem naszej książki zatytułowanej 'Szkoła Kaliska i jej budynek', która pięknie oddaje atmosferę naszej placówki i tak ważnej dla nas tradycji. Jest doskonałą lekturą dla każdego - dla absolwenta i dla kogoś, kto chce poznać szkołę. Jest w niej opisana historia 'Asnyka', losy architekta, który zajmował się tworzeniem koncepcji budynku i wyprojektował gmach, w którym rozmawiamy... Jest też wizja dyrektora o absolwentach - kreślimy profil wychowanka naszej szkoły, charakteryzujemy jego najważniejsze przymioty. To - nie tylko w mojej ocenie - bardzo ciekawa i pożyteczna lektura."

na fot.: Urszula Janczar / dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu

"Żyjemy tradycją i chcemy ją szczególnie upamiętnić" - mówi dyrektor Janczar, zdradzając pomysł na powstanie w szkole izby pamięci:

"Właściwie to nie mamy takiego miejsca, w którym mogłyby się znajdować gromadzone pamiątki dotyczące budynku, nauczycieli, dyrektorów, uczniów i absolwentów. Bardzo chcielibyśmy podjąć się tego zadania. Myślę, że to 200-lecie jest doskonałą okazją do tego, by w naszym liceum rozpocząć projektowanie sali tradycji."

W 2020 roku - mimo pandemii - udało się zrealizować szereg jubileuszowych wydarzeń. Szkoła zorganizowała m.in. medyczne sympozjum naukowe, na którym gościli lekarze - absolwenci "Asnyka".

Historia to jedno, ale I LO żyje teraz maturami i rewitalizacją przyszkolnego terenu na potrzeby rekreacji i zajęć wychowania fizycznego.

wizualizacje: Studio Projektowe Natalia Pietrzykowska

Autor: 

Personalia

e-mail
torbiarczyk@rc.fm

Nazwisko: 

Witold Torbiarczyk

NEWS nr 2: 

N

Każde forum komentarzy umieszczone pod informacjami prasowymi na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), nie jest moderowane w czasie rzeczywistym - komentarze nie są weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Nie jest dozwolone umieszczanie w ww. komentarzach: nazw i marek o charakterze komercyjnym, linków czy innego rodzaju przekierowań do innych stron internetowych i jakichkolwiek obiektów graficznych. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać na adres: adm@rc.fm. Wpisując jakikolwiek komentarz na niniejszej stronie internetowej (www.rc.fm), autor tego komentarza przyjmuje świadomie do wiadomości i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm) do usunięcia lub modyfikacyjnego skrótu wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez właściciela niniejszej strony internetowej (www.rc.fm).